PROMOCJE WIELKANOCNE  ZOBACZ >>

WYMIANA | ZWROT

Jak poprawnie zmierzyć stopę i dobrać rozmiar buta

Dobór obuwia do stopy przez Internet to zdecydowanie trudna i najbardziej znienawidzona czynność wielu osób, tym bardziej, jeśli robisz to po raz pierwszy. Dobrze trafiłeś, ponieważ postaramy pomóc Ci uporać się z tym zadaniem i sprawić, że unikniesz wymian czy też zwrotów zakupionego obuwia.

Jak zmierzyć długość stopy?

Aby dopasować obuwie do stopy ważna jest jej długość. W końcu nikt nie lubi gdy buty cisną w palec, bo okazały się za małe, bądź spadają z pięty, gdy okazują się za duże. Aby uniknąć straty pieniędzy na buty, które będą tylko stały na półce i ładnie wyglądały, warto wiedzieć jak poprawnie zmierzyć długość stopy. Oto krótki poradnik:

Będziesz potrzebował/a: Ołówka, bądź długopisu, metra krawieckiego (może być to każdy inny przedmiot, którym można zmierzyć długość: metr zwijany, linijka), kartki papieru (opcjonalnie), ściany

Podczas mierzenia stopy należy mieć ubrane skarpety (jeśli do butów, które chcemy kupić będziemy je nosić).  

1.Połóż kartkę papieru na podłodze, dosuń ją do ściany, tak aby krótszy bok kartki dotykał ściany.
2.Stań na kartce prawą stopą, odwrócony/a plecami do ściany, dosuń piętę maksymalnie do ściany (uważaj aby nie przesunąć lub nie zagiąć kartki).
3.Przenieś ciężar ciała na mierzoną stopę.
4.Ołówkiem lub długopisem zaznacz kreską, koniec najdłuższego palca, trzymając długopis prostopadle do kartki.
5.Zmierz długość od początku kartki lub ściany do zaznaczonego punktu.
7.Identycznie zmierz lewą stopę.

infografika jak poprawnie zmierzyć długość stopy krok po kroku

Do wymierzonych długości dodaj zapas 0,2 - 0,5 cm (w przypadku dobrze dopasowanych butów np. czółenek) lub 0,5 - 0,6 cm (w przypadku bardziej zabudowanych butów np. półbutów, zimowych)
Porównaj długość stopy z długościami wkładek obuwia na stronie produktu.

Może się okazać, że jedna stopa jest dłuższa, co jest bardzo częstym zjawiskiem i jest całkowicie normalnym. W takim przypadku długość wkładki obuwia należy dostosowywać do dłuższej stopy.
Mierzenie wieczorem powinno wykazać, że stopa zmęczona jest dłuższa i tęższa niż rano, co proponujemy uwzględnić.

Są też inne metody mierzenia długości stopy, np. metoda z obrysowaniem stopy na kartce papieru, a później zmierzenie od pięty do najdłuższego palca, lecz ta metoda nie zawsze daje wiarygodne rezultaty. Jest to spowodowane nieprawidłowościami w obrysowaniu stopy, co później skutkuje źle dobranym obuwiem.

Czy tylko długość stopy jest ważna przy wyborze obuwia?

Wiesz już jak zmierzyć stopę, lecz jak się okazuje nawet przy idealnej długości wkładki dostosowanej do długości Twojej stopy, buty mogą okazać się nieodpowiednie. To czy obuwie pasuje i czy będzie Ci w nich wygodnie zależy również od wielu innych czynników. Dwoma głównymi są szerokość stopy oraz wysokość podbicia.

Szerokość stopy

Stopa może być wąska, normalna, bądź szeroka.
Posiadając normalnej szerokości stopę nie powinno się mieć problemu z doborem i dopasowaniem obuwia, ponieważ zazwyczaj buty są robione na typową szerokość stopy.

W przypadku szerokiej stopy wybrane buty mogą okazać się za wąskie i uciskać lub obcierać boki stóp. Jeśli te sygnały zostaną zignorowane wybór zbyt wąskiego obuwia może przyczynić się do schorzeń stóp, które są bardzo uciążliwe. Dla osób, które mają szerokie stopy zalecany jest wybór butów z okrągłymi noskami lub lekko zaokrąglonymi. Raczej niewskazany jest wybór obuwia ze szpiczastym noskiem. Przy szerokiej stopie warto zostawić sobie większy zapas w obuwiu, aby nie uciskało na długość i szerokość. Dłuższa wkładka = szerszy but.

Osoby z wąskimi stopami również mogą mieć problem z doborem odpowiednich butów. Mianowicie wybrane obuwie może być za szerokie i nie będzie wystarczająco trzymało stopy, przez co, but może spadać ze stopy (tym bardziej jeśli jest to obuwie mniej zabudowane typu czółenka, baleriny) lub narażać nas na obtarcia, gdy stopa będzie nadmiernie przesuwać się w bucie. Osobom z wąskimi stopami zaleca się wybór obuwia dopasowanego, mogą one nosić obuwie ze szpiczastymi noskami, lecz równie dobrze z noskiem migdałowym. W przypadku wąskiej stopy okrągłe noski mogą okazać się za szerokie, lecz nie we wszystkich przypadkach.

Dopasowując buty na szerokość warto czytać, co jest napisane w opisie; czy buty są na typową szerokość stopy i szerszą, bądź na wąską stopę. W naszym sklepie podajemy realne odzwierciedlenie obuwia, które widzimy fizycznie a Państwo niestety tylko na zdjęciach. Swoje opisy wspieramy obserwacjami wynikającymi z mierzenia obuwia, w naszym sklepie stacjonarnym, przez naszych klientów.

Jeżeli wiemy, że mamy szczupłe stopy, to nie ma potrzeby zakładania dużego zapasu długości stopy w stosunku do tzw. długości wkładki, czyli długości buta. W sytuacji odwrotnej, czyli tęższej stopy lepiej jest założyć tzw. zapas. Tym bardziej, jeżeli wizualnie widzimy, że czubek buta jest zwężony.

Wysokość podbicia

Stopa ludzka może mieć niskie, normalne, bądź wysokie podbicie. W tym przypadku, podobnie jak, z typową szerokością stopy, osoby z normalną, typową wysokością podbicia nie powinny mieć problemu z doborem obuwia.

Osoby posiadające niskie podbicie często trafiają na buty, które są na luźne i nie trzymają nogi odpowiednio podczas chodzenia. W takim wypadku dobrze jest wybierać obuwie sznurowane, które można dopasować do stopy przyciągając mocniej sznurówki. Jeśli stopa jest niska na podbiciu problem z doborem szpilek lub czółenek nie powinien się pojawiać zbyt często.

Osoby z wysokim podbiciem muszą czasami długo szukać, aby znaleźć parę obuwia idealnie pasującą na ich stopy. Szczególnie trudne jest to w przypadku butów wsuwanych, bez sznurówek, gdyż gdy materiał nie jest elastyczny, osoby te będą mieć trudność z ubraniem buta, czasami nawet z łyżką będzie to niemożliwe. Jeśli mamy do czynienia  z wysokim podbiciem i ubierzemy buta, to może to być niekomfortowe przy dłuższym chodzeniu, jeśli materiał, z którego wykonane jest obuwie nie rozciągnie się. Takimi materiałami są np guma lub pianka w klapkach, kaloszach i niektóre skóry ekologiczne. W przypadku stopy w wysokim podbiciem warto, dla własnej wygody, inwestować w obuwie ze skóry naturalnej, która jest elastyczna i miękka, a pod wpływem ciepła rozciąga się i potrafi dostosować się do kształtu stopy. Dobrą opcją są też buty sznurowane lub np klapki z regulowanymi paskami. W takiej sytuacji sam/a możesz dopasować podbicie pod swoje własne preferencje.

Rozmiar rozmiarowi nie równy

Często bywa tak, że jeśli znajdziemy rozmiar idealny dla siebie, to przy zakupie następnej pary obuwia kierujemy się jedynie rozmiarem nie zwracając uwagi na długości wkładek kupowanych butów. Dzisiaj, gdy obuwie pochodzi od różnych producentów, każdy z nich ma ustaloną własną rozmiarówkę i długości w poszczególnych rozmiarach różnią się. Stąd, raz rozmiar 37 będzie odpowiedni, a w innej parze butów będzie potrzebny rozmiar 38.

Najpewniejszym rozwiązaniem jest zmierzenie długości stopy i kierowanie się wymierzonymi długościami na stronie produktu w opisie poniżej zdjęcia, wtedy mamy pewność, że buty, które zakupimy będą miały dobry rozmiar i wymiany nie będą konieczne.

Jak dobrać buty letnie i wiosenne, a jak jesienne i zimowe?

Jeżeli kupujemy buty w całości skórzane (zewnątrz i wewnątrz) możemy być pewni, że po pewnym czasie rozciągnie się nam i zbyt duże na początku użytkowania, będzie nam klapało, leciało itp. z nóg. Zwłaszcza tyczy się ta uwaga czółenek, botków, półbutów. Takie obuwie dobieramy dobrze dopasowane. Mniejsze znaczenie ma to w przypadku kozaków, oficerek, butów zimowych.

Obuwie nieskórzane, wykonane z tzw. eko skóry, nie posiada w.w. właściwości butów z naturalnej skóry. Tak więc, dobieramy je od razu wygodnie większe. Tak samo w przypadku butów tekstylnych na gumowej podeszwie (trampki , tenisówki , półtrampki). Guma mimo swoich właściwości rozciągających zawsze wraca do pierwotnego rozmiaru i kiedy trampki gniotą w palce to już tak zostanie, więc lepiej je wymienić na większe. Tym bardziej, że wymianę wysyłamy na nasz koszt - wystarczy buty do nas odesłać.

W przypadku butów zimowych, należy zawsze uwzględnić tzw. zapas na skarpetę i komfort termiczny, by palce nie dotykały zimnego czubka buta. Jeżeli ktoś zawsze marznie w stopy to lepiej wziąć większy rozmiar, włożyć doń dodatkową wkładkę a wcześniej szukać butów na grubszym spodzie (zwłaszcza pod palcami).

A gdy nasze rady okażą się nietrafne zawsze można zwrócić lub wymienić zakupione buty.

DOWIEDZ SIĘ JAK WYMIENIĆ BUTY W OBUWIE JOANNA

DOWIEDZ SIĘ JAK ZWRÓCIĆ BUTY W OBUWIE JOANNA