Wskazówki doboru obuwia

Wszystkim którzy posiadają stopy, stópki, łapy, giry, stopy yeti, platfusy, szczypiorki, fujarki jak też Calineczce, Kopciuszkowi, Kotowi w Butach i innym... propozycje można zgłaszać mailowo :-)

Komunikujemy, że stopa oprócz jednego wymiaru jakim jest długość, posiada jeszcze co najmniej dwa ( nie licząc takich wymiarów jak społeczny, ezoteryczny itp., itd. ) a jest to szerokość ( tęgość ) no i wysokość - czyli tzw. podbicie.

Mało kto wie, ale 80% ludzi ma dwie różnej długości stopy! - tak to normalne.

W związku z powyższym nalegamy by zmierzyć zawsze długość obydwu stóp i dobierać obuwie do dłuższej z nich.

Mierzenie wieczorem powinno wykazać, że stopa zmęczona jest dłuższa i tęższa niż rano, co proponujemy uwzględnić.

Jeżeli wiemy, że mamy szczupłe stopy, to nie ma potrzeby zakładania dużego zapasu długości stopy w stosunku do tzw. długości wkładki, czyli długości buta. W sytuacji odwrotnej, czyli tęższej stopy lepiej jest założyć tzw. zapas. Tym bardziej, jeżeli wizualnie widzimy, że czubek buta jest zwężony.

Jeżeli kupujemy buty w całości skórzane ( zewnątrz i wewnątrz ) możemy być pewni, że po pewnym czasie rozciągnie się nam i zbyt duże na początku użytkowania, będzie nam klapało, leciało itp. z nóg. Zwłaszcza tyczy się ta uwaga czółenek, botków, półbutów. Takie obuwie dobieramy dobrze dopasowane. Mniejsze znaczenie ma to w przypadku kozaków, oficerek, butów zimowych.

Obuwie nieskórzane, wykonane z tzw. eko skóry, nie posiada w.w. właściwości butów z naturalnej skóry. Tak więc, dobieramy je od razu wygodnie większe. Tak samo w przypadku butów tekstylnych na gumowej podeszwie ( trampki , tenisówki , półtrampki ). Guma mimo swoich właściwości rozciągających zawsze wraca do pierwotnego rozmiaru i kiedy trampki gniotą w palce to już tak zostanie, więc lepiej je wymienić na większe. Tym bardziej, że wymianę wysyłamy na nasz koszt - wystarczy buty do nas odesłać.

W przypadku butów zimowych, należy zawsze uwzględnić tzw. zapas na skarpetę i komfort termiczny, by palce nie dotykały zimnego czubka buta. Jeżeli ktoś zawsze marznie w stopy to lepiej wziąć większy rozmiar, włożyć doń dodatkową wkładkę a wcześniej szukać butów na grubszym spodzie ( zwłaszcza pod palcami ).

Co do numeracji obuwia to można ją traktować orientacyjnie i zawsze kierować się podaną długością wkładek w centymetrach - jakie podajemy na karcie produktu w opisie poniżej zdjęcia. Podane tam długości to zawsze długość całego buta wewnątrz i wiedząc to, powinniśmy założyć zapas w stosunku do zmierzonej długości stopy, tzn. wkładka powinna być dłuższa od stopy - mając na uwadze to co już napisaliśmy.

Z poważaniem

Joanna Pelc